Atreyu přivezli do Berlína peklo

7. prosince 2007 v 21:16 | verča |  Music


Kalifornská parta Atreyu se na podzim vydala na turné k propagaci poslední desky "Lead Sails Paper Anchor". Vzhledem k tomu, že 23. 11. v jejich kalendáři figuroval Berlín, bylo jasné, kde budu tento večer k naleznutí. Na putování po Evropě si přizvali Still Remains z Michiganu a švédské drsňáky Engel.

Začátek byl ohlášen na 20:30 a jelikož jsem přišla včas, tak můžu potvrdit, že Engel začali na minutu přesně. Na pódiu se objevilo pět černě oděných vytáhlých chlapíků s černými kytarami. Víc něž polovina jejich ansáblu vlastní černé vlasy až do pasu. Za to, že vydrželi točit svou pěstěnou hřívou téměř po celou dobu koncertu, aniž by se jim udělalo špatně, mají můj obdiv. Engel pocházejí ze švédského Gothenburgu a nedávno vydali desku "Absolute Design". Nebudu se tu vytahovat, nikdy předtím jsem o nich neslyšela. Ale pokud jste fanoušci metalu, mohli jste je tu v říjnu spatřit jako předkapelu Dimmu Borgir. Dopředu se teď nahrnuli především návštěvníci, kteří se nápadně podobali právě švédským vlasáčům. Musím říct, že tahle hudba není zrovna můj šálek čaje, a tak to na plné čáře vyhrál bar. Po půlhodině bylo po všem. Engel si sbalili svých pět švestek a uvolnili pódium technikům Still Remains.


Still Remains odlišují od zástupu kapel hrající podobný bezesporu klávesy. Ty zde nejsou brány jen jako pouhý doplněk pro vytvoření pár zajímavých efektů, ale stávají se rovnocenným nástrojem stejně jako kytary a bicí. V přítomných tahle šestičlenná parta z Grand Rapids vzbuzuje rozhodně větší zájem než první předkapela. To se projevuje masovým přesunem diváků od baru a stánků s merchem do prostoru pod pódiem.

Po čtvrthodině se na pódiu konečně objevují Still Remains. Svůj set odstartují instrumentálkou The Serpent, úvodní skladbou ze stejnojmenného alba. Publikum se lehce dostává do varu. Většina songů, které zazní je z nového alba, ale dochází třeba i na hitovku The Worst Is Yet To Come z debutu "Of Love and Lunacy". Největší ohlas sklízí skladba Stay Captive a "taneční" Dancing With Your Enemy. Still Remains toho mezi jednotlivými songy příliš nenamluvili. Za zmínku stojí snad jen díky fanouškům za vyhozené peníze. Myslím, že už v tuhle chvíli nikdo z přítomných nemohl litovat. Já osobně jsem se na Still Remains těšila opravdu hodně. Má očekávání byla vysoká, ale kapele se je podařilo do puntíku splnit.

Následné ladění provází neustálé postrkování fanoušků, každý chce být co nejblíže. Velmi čilý ruch se dal zaznamenat ještě předtím než zazněly tóny první skladby. Je něco po čtvrt na jedenáct. Baterka technika na pódiu několikrát krátce prozáří potemnělý prostor. A pak to začalo. Peklo. Atreyu nás od začátku nešetří. Začínají pěkně zostra, a to skladbou Bleeding Mascara z výborného alba "The Curse". Okamžitě se rozpoutá bláznivé pogo. Bez řečí následuje pecka Becoming the Bull z novinky "Lead Sails Paper Anchor" a starší song The Crimson. Netrvá dlouho a dochází na na crowd surfing. Bohužel první vyvolenou je slečna, která se svými pěticentimetrovými podpatky zřejmě rozhodla zlikvidovat svou konkurenci. I přestože je rychle odstraněna, pokouší se nás zabít podruhé, ale to už je díky nekompromisnímu sekuriťákovi vykázána do patřičných míst.

Dostává se rovnoměrně na novinky i songy ze starších desek, takže si opravdu každý přijde na své. Z desky "A Death-Grip on Yesterday" zazní třeba Creature nebo Ex`s and Oh`s. Z mé nejoblíbenější "The Curse" dojde zas třeba na Right Side of the Bed. Nezapomněli ani nejstarší desku v podobě songu Someone's Standing on My Chest. Svůj setík zakončují songem Untitled Finale. Za bouřlivého potlesku a šíleného rykotu hvězdy dnešního večera opouští pódium. Až na jednoho. Kytarista Dan Jacobs zůstává osamocen na pódiu. Jen se svou "zakrvácenou" kytarou. Grafika je dle jeho návrhu a cena limitované kolekce je stejně brutální jako její design. Za úžasu všech přítomných přehrává několika minutové sólíčko a předvádí, co všechno s kytarou dokáže. Nakonec si pro potěchu svou i všech ostatních dá ještě krátký přídavek.

To už se ale na pódiu znovu zabydluje zbytek kapely. Na nic nečekají a rovnou spouští cover Bon Jovi - You Give Love a Bad Name. Před druhým a posledním přídavkem připomene zpěvák Alex jeho slova: "Live, love, burn, die!" Jen kdyby někdo zapomněl. Lip Gloss and Black s ním odzpívá celý dav zpocených a nadšených fanoušků. Při tomhle songu o sobě dávají nejvíce vědět bicí. Tři kopáky, to je vážně palebná síla! A právě bubeník Brandon Saller je pro mě hrdina večera! Dost jsem se bála, že na živo jeho vokály budou pokulhávat za studiovými nahrávkami. Naštěstí úplně zbytečně. Skoro se za to až stydím. Nechápu jak může někdo celý koncert v pohodě odzpívat a ještě u toho takhle mlátit na bicí!

Setlist:
Still Remains:
1.The Serpent
2.The Wax Walls of an Empty Room
3.Anemia in Your Sheets
4.Cherished
5.Dancing With Your Enemy
6.White Walls
7.The Worst Is Yet to Come
8.Stay Captive

Atreyu:
1.Bleeding Mascara
2.Becoming the Bull
3.Crimson
4.Creature
5.Lose It
6.Blow
7.Ex`s and Oh`s
8.Someone's Standing on My Chest
9.Doomsday
10.When Two Are One
11.Right Side of the Bed
12.Untitled Finale

Přídavek:
You Give Love a Bad Name
Lip Gloss and Black

Atreyu, Still Remains, Engel, 23. 11., Columbia Club, Berlín
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama