Marlene Dietrich

23. července 2007 v 19:51 | verča |  Marlene Dietrich
Kdosi řekl: "Německo má jen dvě superhvězdy. Marlene Dietrichovou a Adolfa Hitlera."

Marlene Dietrich narozena 27. prosince 1901 jako Maria Magdalena Dietrich, adoptovaná von Losch a provdaná Sieber. Matka jediné dcery Marie Sieber, provdané Riva. Pocházela z dobré stavovské rodiny a měla starší sestru a přísnou matku. Velmi záhy přišla o oba otce, skutečného i adoptivního. V mládí studovala zejména jazyky a později hru na housle. Kromě rodného Berlína pobývala také ve Výmaru. Na počátku 20. let kvůli zranění ukončila slibně se vyvíjecí kariéru houslové umělkyně a nastoupila hereckou školu Maxe Reinhardta.

Z řadové žačky se brzy stala Berlínskou senzací a hrála všude a všechno. Dokázala hostovat v několika hrách za jedinou noc a na druhý den hned zase účinkovat v kabaretu nebo revue. Záhy se provdala za mladého asistenta režie, Rudiho Siebera a porodila mu dceru. Krátce po jejím narození se stalo jejich manželství pouze formalitou, která ovšem trvala až do manželovi smrti v 70. letech. Stali se spíše sami sobě potřebnými přáteli.

Mezi lety 1922 a 1929 natočila necelou dvacítku němých snímků v Německu a Rakousku. V posledních letech získávala také již hlavní role. Přelomovým filmem se pro ni stal Modrý anděl režiséra Josepha von Sternberga, který byl připravován jako první německy mluvený celovečerní film s Emilem Jannigsem v hlavní roli. Ještě v ten den, kdy se konala v Berlíně premiéra, odjela Marlene na zkušenou do USA. Zadařilo se a její první Americký film Maroko ji proměnil v opravdovou světovou hvězdu. Se Sternbergem natočila ještě dalších pět filmů. X-27, Šanghajský expres, Plavovlasá Venuše, Rudá carevna a Žena a tatrman. Pak se jejich cesty rozešly. Marlene pak sama účinkovala v barevném filmu Zahrada Alláhova nebo v Anglickém snímku Rytíř beze zbraně. Tehdy, ve 30. letech, se také stala oficiální rivalkou Grety Garbo a obě svolně zapomněly na to, že spolu již v roce 1925 spolupracovali v Německu na filmu Ulička, kde není radosti.

Marlene změnila společnost z Paramountu na Universal, když jí vypršela první smlouva do roku 1937. Stala se Americkou občanskou a pomohla sama sobě a také Johnu Waynovi v pokračování kariéry novým směrem. Za druhé světové války pomáhala americkým vojákům jak jen se dalo. Pracovala v kantýnách jako některé další hvězdy, tančila s nimi a hrála pro ně speciálně představení. V poslední fázi války také s nimi jezdila po Evropě a Africe.

V Německu se mezitím stala zrádkyní z důvodu, že bojovala proti Adolfu Hitlerovi a mluvilo se zejména o jejích četných avantýrách. Mezi její přátelé a milence patřila skutečně hezká řádka zvučných jmen lidí z celého světa. Byly to umělci všech národností a obojího pohlaví. Ostatně její zjevná bisexualita patřila mezi její největší trumfy již od dob jejích začátků.

Ve 40. až 60. letech pozvolna navazovala na své nejslavnější roky, ale už byla jiná doba. Točila ještě velmi zajímavé snímky, jako Hrůza na jevišti na Norimberský proces, ale hlavně se stala živoucí legendou. Vlastní mýtus o sobě zpečetila sexy One-Woman-Show, kterou si poprvé zkusila počátkem 50. let v Las Vegas. V jejím projevu jí později pomáhal Burt Bacharach a tu a tam jí pomohl vytvořit nové aranžmá. Marlene pak jen pilovala to, co už dávno uměla a prodávala již na konci 20. let, v době, kdy natočila svou první desku.

Naposledy před lidmi vystoupila na konci 70. let. Poté se odebrala do úplného soukromí. Zemřela 6. května 1992 ve svém bytě v Paříži. Její tělo bylo později převezeno do rodného Berlína. Do Berlína, který milovala takový, jaký býval za dob jejího mládí.

V roce 2000 vznikl na základě knihy, kterou o ní napsala její dcera, německý film Marlene s Katjou Flint v hlavní roli. Tatáž kniha bude také předlohou amerického snímku, kde hlavní roli ztvární herečka Gwyneth Paltrow.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 NinadeL NinadeL | 28. března 2009 v 18:43 | Reagovat

Dík, že kradeš mé texty z CSFD.

2 KATEŘINKA12 KATEŘINKA12 | 1. dubna 2009 v 15:08 | Reagovat

DÍK,POMOHLAS MI....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama