Marilyn Monroe

24. července 2007 v 9:54 | verča |  Marilyn Monroe
(1. 6. 1926 - 5. 8. 1962)
americká herečka

Vlastním jménem Norma Jean Mortensonová se narodila v Los Angeles. Její matka Gladys Bakerová pracovala jako střihačka v RKO studiu. Totožnost jejího otce je neznámá. Později byla Norma pokřtěna jako Norma Jean Bakerová. Matčiny psychické problémy vedly ke ztrátě zaměstnání a později k umístění do ústavu. Norma Jean strávila většinu dětství ve výchovných ústavech a v sirotčincích. V r. 1937 si ji k sobě vzala rodinná přítelkyně Grace McKee Goddardová. Bohužel o pět let později Gracein manžel se stěhoval na druhý konec Ameriky, na východní pobřeží, a nemohli si dovolit vzít šestnáctiletou Normu s sebou. Norma měla dvě možnosti, buď se vrátit do sirotčince nebo se provdat. Zvolila druhou možnost.
19. června 1942 se provdala za 21 let starého kluka ze sousedství Jimma Doughertyho. Byli šťastni až do r. 1944, kdy byl Jimmy přijat k Obchodnímu námořnictvu a poslán do Jižního Pacifiku. Norma přibližně ve stejné době přijala místo v montážní dílně továrny Radio Planet Munitions v Burbanku (Kalifornie). O několik měsíců později si ji povšiml fotograf David Conover, který přispíval do časopisu Yank magazine. Hned se do Normy zamiloval. Stala se jeho snem. Právě on odstartoval její kariéru. Tehdy ji pomohl k modelingu. Za dva roky byla uznávanou modelkou. Norma začala studovat u hereček Jean Harlowové a Lany Turnerové. Chtěla se stát herečkou. V r. 1946 se domů vrátil její manžel Jimmy Dougherty. Norma se musela rozhodnout mezi kariérou a manželstvím. V témže roce se rozvedli.
26. srpna 1946 podepsala smlouvu s filmovou společností 20th Century Fox. Tehdy vydělávala 125 dolarů týdně. Brzy si obarvila vlasy na blond a zvolila si umělecké jméno Marilyn Monroe. Byla to kombinace jmen její babičky a herečky Marilyn Millerové. První její filmovou rolí byla malá úložka ve filmu z r. 1947 The Shocking Miss Pilgrim. Do r. 1950 hrála v celé řadě bezvýznamných filmů. V r. 1950 dostala od Johna Hustona ve filmu Asfaltová džungle větší úlohu. Další větší úspěch ji přinesla role ve filmu Vše o Evě, také z r. 1950. Pak už následoval jeden film za druhým. Časopis Photoplay Magazine v r. 1953 obdařil Marilyn titulem Best New Actress. V 27 letech byla nesporně nejkrásnější blondýnou Hollywoodu.
14. ledna 1954 se provdala za tehdejší baseballovou hvězdu Joea DiMaggia. Stalo se tak v San Francisku. Seznámili se o 4 roky dříve. Už v říjnu 1954 se rozvedli. Během jejich svatební cesty v Tokiu, Marilyn vykonávala službu pro vojáky sloužící v Koreji. Jejímu manželovi se nelíbili některé její fotografie šířící se mezi vojáky. Stál se z něj silně žárlivý a nepříjemný partner. To vedlo k rozvodu.
V r. 1955 se Marilyn rozhodla změnit image povrchní blondýnky. Toužila po vážných a charakterních rolích. Přestěhovala se z Hollywoodu do New Yorku a začala studovat u Lee Strasberga v Actors Studiu. V r. 1956 založila vlastní filmovou společnost - Marilyn Monroe Productions. V této společnosti vznikly filmy Bus Stop a The Prince and the Showgirl. Tyto filmy ji umožnily předvést se jako všestranná herečka. V r. 1959 obdržela Zlatý Glób pro nejlepší herečku v komediální roli.
29. června 1956 se provdala za spisovatele Arthura Millera. I toto manželství skončilo rozvodem. Stalo se tak 20. ledna 1961. V tomto roce Marilyn natočila svůj poslední film. V r. 1962 obdržela další Zlatý Glób. Opět prokázala svoji oblíbenost u veřejnosti a byla nazvána nejoblíbenější ženou filmu. Avšak většina lidí, kteří se s Marilyn setkali osobně, či s ní spolupracovali ji hodnotili jako nepříjemnou a silně arogantní.
Šok pro veřejnost znamenala půlnoc ze 4. na 5. srpna 1962, kdy Marilyn ve svém domě ve městě Brentwood (Kalifornie), zemřela. Tehdy její smrti nemohl skoro nikdo uvěřit. Její smrt je zahalena tajemstvím a dodnes existují pochybnosti o jejím způsobu. Dne 8. srpna 1962 byla pohřbena ve Westwood Memorial Park v Los Angeles.
Za svoji kariéru natočila celkem 30 filmů a jeden zůstal nedokončen.
Vedle tří manželů měla celou řadu milenců, mezi nimiž byli i oba synové Charlese Chaplina, bratři Kennedyové, herecký agent Johny Hyde, filmový magnát Howard Hughes. Podle dostupných údajů za svůj život prodělala na patnáct potratů.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 gabik gabik | 6. ledna 2008 v 12:46 | Reagovat

Já sem se dočetla že se předávkovala prážkama a alkoholem... a že soudní lékař prohlásil že to byla sebevražda. ale že jeden doktor prohlásil že jí někdo zavraždil a prý to mohl být někdo z ochranky J.F.Kennedy...protože jak jí našli ležela ve vojenské poloze...

Ale to jen tak :-D

2 yanusQaaa yanusQaaa | Web | 27. října 2008 v 20:46 | Reagovat

no ako Marilyn zomrela nikto nevie len ona...ale ja som citala o nej zovotopis....zaujimave

3 www13 www13 | E-mail | 10. prosince 2008 v 16:09 | Reagovat

NÁDHERNÉ STVOŘENÍ SE SMUTNÝM OSUDEM

4 Zelená kachna se svítícím broukem na hlavě Zelená kachna se svítícím broukem na hlavě | 15. dubna 2010 v 18:03 | Reagovat

Patnáct potratů, to je strašný! Chudinka!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama