Greta Garbo

23. července 2007 v 19:43 | verča |  Greta Garbo
18. září 1905 se ve Švédsku narodila Greta Lovisa Gustafsson. Nebyla z nejbohatších. Školy také nenavštěvovala kdovíjak prestižní. Nějakou dobu také ovšem pracovala jako prodavačka klobouků v jednom obchodním domě ve Stockholmu. A světe, div se! :) To jí pomohlo k prvnímu kroku. Natočila několik krátkých reklamních snímků na téma jak správně nosit či nenosit klobouky… Umožnilo jí to krátce navštěvovat prestižní švédskou hereckou akademii a zejména seznámení se svým pozdějším guru Mauritzem Stillerem. Tehdy již slavným režisérem.

Kromě svého debutu v celovečerním filmu Tulák Petr, velmi dlouho dobu nenatáčela žádné komedie. Mauritz pro ni měl přichystanou roli hraběnky v Sáze o Göstu Gerlingovi podle Selmy Lagerlöfové, tehdy již nositelky Nobelovy ceny za literaturu. Celý projekt byl natolik vynikající, že s ním a Gretou odjel Stiller do Německa, tehdejšího kulturního centra Evropy. Pro Gretu vymyslel se svým přítelem jméno Garbo jako přesmyčku z maďarského Gábor.

Po zkušenosti s Göstou Berlingem měli ambice na další podobný projekt a proto odjeli, Greta, Mauritz a pár dalších přátel, do Orientu, čerpat inspiraci. Z projektu ovšem sešlo. Jediným filmem, který Greta natočila v Německu, se stala Pabstova Ulička, kde není radosti. Kosmopolitní snímek o poválečné depresi, kde se mimo jiné mihla také Marlene Deitrichová, její pozdější Hollywoodská rivalka.

Dále měl pro Gretu Stiller připravenou nabídku od MGM, načež se vydali na velmi nejistou cestou do Hollywoodu. Nejdříve čekali velmi dlouho v New Yorku a když se konečně dostali do Kalifornie, studio je rozdělilo. Neměli zájem o excentrického, byť geniálního, režiséra a Gretu si přetvořili k vlastnímu obrazu. V té době Greta upadla do skutečné deprese a také v této době se pravděpodobně zformovala její až patologická nedůvěřivost k lidem okolo sebe.

Přes všechny překážky se Greta Garbo stala hvězdou svého studia a natočila pro MGM deset němých filmů. Vytvořila pár snů s Johnem Gilbertem a obklopila se nekonvenčními spisovatelkami a scenáristkami Mercedes de Acostou a Salkou Viertelovou. Přerod zvuku také zvládla na jedničku a mohla pokračovat jako největší hvězda Hollywoodu i ve 30. letech.

Její doménou byla dramata a nejvíce její filmy obdivovali diváci v Evropě. Po roce 1932 navázala novou smlouvou a natočila svůj snad nejslavnější film Královna Kristýna. Pak už jen každý rok jeden film a pokaždé vynikající záležitost. V roce 1938 se odmlčela, aby vstoupila na filmová plátna ve svém posledním období. Období, které přineslo Ninočku, její báječnou a nevšední komedii. A Ženu dvou tváří, smutný konec její přeslavné kariéry.

Válka Gretě nepřála a ona se před veřejností uzavřela. Plánovaný comeback na konci 40. let se nepodařil. Koketovala pak s návratem ještě do 60. let, než definitivně řekla svým divákům sbohem. Diváci si ji navždy zapamatovali jakou nejzářivější hvězdu Hollywoodského nebe. Poslední část svého života prožila v bytě v New Yorku, kde jeden pokoj zasvětila památce Mauritzi Stillerovi. Sama pak zemřela 15. dubna 1990.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 NinadeL NinadeL | 28. března 2009 v 18:43 | Reagovat

Dík, že kradeš mé texty z CSFD.

2 p1í1hzdstfgzgeu p1í1hzdstfgzgeu | E-mail | 4. května 2009 v 10:49 | Reagovat

vy daeechzrvzbjmjvb htbh b

3 joikl joikl | 1. února 2010 v 15:34 | Reagovat

Krade se všechno a všude, takže smůla..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama