BB

23. července 2007 v 10:33 | verča |  Brigitte Bardot
Brigitte se narodila roku 1934 v takzvaně dobré pařížské rodině. Oba rodiče byli trochu maloměšťáci, proti jejichž výchově se Brigitte celý život bouřila. Tatínek Brigitte miloval, ale byl přísný. Brigitte například do patnácti nesměla sama na ulici. Není divu, že s nelibostí nesl, když se dcera začala prosazovat jako manekýnka a fotomodelka. V 15 letech se Brigitte objevila na obálce Elle a už se viděla na vrcholu slávy. Ale ta ji čekala jinde...


Zanedlouho ji o spolupráci požádal režisér Marc Allégert. Brigittin otec byl proti - žádnou herečku doma nechtěl. Zachránil ji až dědeček: "Jestli se z ní má stát děvka, stane se jí i bez filmu!" A přišlo osudové setkání. Na zkoušce se seznámila s Rogerem Vadimem, který tehdy pracoval jako asistent režie. "To děvče vypadalo, že předběhlo svůj věk a dobu. S revoltou proti prostředí, morálce rodičů, s nadáním pro lásku bez jakéhokoli učení, se smyslem pro humor a zdravým rozumem měla vše, co z ní dělalo malého velikána..." Jeho zásluhou se Brigittina kariéra začala rozbíhat. V 17 letech natočila první, nepříliš úspěšný film Vesnička v Normandii (1952). V té době se ale začal vyhrocovat konflikt mezi Brigitte a rodiči kvůli Vadimovi a Brigitte se pokusila o sebevraždu. Teprve pak svolili, že v osmnácti se může za Vadima provdat...


Až film Manina (1952) a její postava divošky uprostřed ostrova ukázal, co v Brigitte je. Kritici už nepřemýšleli o tom, jak hraje, ale byli z přirozeného projevu očarováni. Fenomén sexysymbolu byl na světě. Ovšem tatík Bardot zuřil. Brigitte hrála ve filmu "hanbatě nahá". Pravdou je, že Brigitte se ve filmu objevovala v odvážných bikinách, které by se daly nosit i dnes. Začal se o ni zajímat Hollywood, nabídky na role se hrnuly.

Film ... A Bůh stvořil ženu (1956) znamenal pro Brigitte fenomenální úspěch. Vyvolala jím pravou vlnu sexuální revoluce. Hereckým partnerem jí byl Jean-Louis Trintignant. Ale zatímco hráli lásku pod nadšeným vedením Brigittina muže, Rogera Vadima, přerostla fikce v lásku skutečnou. A Brigitte udělala to, co ve vztazích dělala celý život: Nepodváděla, nepřetvařovala se, a opustila Vadima. Po Trintignantově odchodu na vojnu prožila románek s ženatým slavným zpěvákem Gilbertem Becaudem a s mladým, tehdy ještě neznámým zpěvákem Sachou Distelem. "Sacha představoval to, po čem jsem tehdy toužila. Slavnost, kytara, smích, kamarádi..." Ale ani s ním dlouho nevydržela. On pak ve svých pamětech napsal, že se rozešli proto, že odmítal být pan Bardot. S takovým dilematem se potýkali asi všichni její partneři. Trpěli tím, že byli vždy odsouzeni stát na druhé koleji.


Při natáčení filmu Babeta jde do války se sblížila s partnerem Jacquesem Charrierem. Vzali se v roce 1959, když spolu čekali dítě. V roce 1960 Brigitte porodila syna Nicolase. Opět věřila na upřímnou manželskou lásku až za hrob... Ale ta se nekonala. Vydrželi spolu dva roky. Brigitte dala přednost kariéře a se synem Nicolasem se nikdy nesblížila.

V září 1960 se Brigitte pokusila o sebevraždu. S podřezanými žílami a se spolykanými prášky ji našli přátelé na zahradě. "Napětí, nervozita a důsledky slávy jsou nesnesitelné a ničivé," svěřila se novinářům. "Jste hvězda, zdánlivě vám nic nechybí, ale ve skutečnosti je to samota a navíc v hrozně umělém světě..." Brigitte ale nadále ve filmovém světě zůstala. Točila jeden film za druhým, např. Pravda, Soukromý život (1962), Pohrdání (1963), Viva Maria (1965) a další. V roce 1966 se provdala za německého miliardáře Guntera Sachse, ale protože prý pro něj byla jen dekorací, za dva roky se s ním rozvedla. V roce 1973 natočila poslední film s názvem Colinot a po dvaceti letech ukončila kariéru. "Opouštím film, aby film jednou nemusel opustit mě."


Brigitte se v roce 1992 počtvrté provdala za Bernarda d'Ormale, s nímž dnes žije ve svém domě poblíž Saint-Tropez. Dvaasedmdesátileté Brigitte Bardot jsou prý její někdější role k smíchu. Když se dívá do minulosti, jako pozitivní ve svém životě vidí hlavně svůj boj za práva zvířat a z tohoto pohledu posuzuje i své působení ve filmu: "Kdybych nedosáhla takové slávy, nikdy bych pro zvířata nemohla dělat to, co pro ně dělám..." Opuštěná zvířata jsou její jedinou vášní. Když s Bernardem vyvádí všechny své chráněnce na procházku, pláž před vilou La Mandrague připomíná archu Noemovu. Stará se o 60 koček, 40 oslů, 14 koz, 10 vepříků, 8 psů a 8 poníků. "Kočky a psi spí se mnou dokonce v posteli, ale vepříky už do domu nepouštím, protože už jsou velcí jako můj jídelní stůl..." Ctitelé herečky dodnes nemohou pochopit, proč nechala filmu a stala se opatrovnicí zvířat. "Především nechci, aby mě lidi brali jako hvězdu filmu. Branži jsem opustila. Teď se zabývám utrpením živých bytostí, které trpí jen kvůli lidem." Ke svému životu Brigitte říká: "Žila jsem a žiji naplno, každá vráska vypovídá o tom, že jsem milovala slunce, proflámovala noci, vypila litry šampaňského, milovala do úmoru a kouřila jako fabrika. Ničeho z toho nelituji."

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama