Historie.........

9. března 2007 v 19:47 | verča |  Rancid
ČLENOVÉ:
Tim Armstrong - zpěv, kytara
Lars Frederiksen - zpěv, kytara
Matt Freeman - basa
Brett Reed - bicí
HISTORIE:
Skupinu Rancid založili Tim Armstrong a Matt Freeman. Oba už na střední škole cítili, že jediným způsobem, jak ventilovat své názory, je hudba. V roce 1987 zakládají skupinu Operation Ivy, kolem které se soustředila ska-punk komunita s centrem v legendárním klubu na Gilman Street. Skupina vydala řadu singlů a LP Energy, ale po odchodu zpěváka v roce 1989 se rozpadla. Zbylí členové se pokoušeli pokračovat pod jménem Downfall, ale nepovedlo se jim to. Začali znovu jako Dance Hall Crashers, ale brzy nato se opět rozpadli. Rozpad znamenal pro Tima ztrátu všeho, co pro něj bylo důležité. V souvislosti s tím propadl alkoholu a drogám. Jednoho dne našel Tima jeho starší bratr Jeff "totálně zchlastanýho". Odvezl jej do nemocnice, kde dali Tima dohromady a doktor jim oznámil, že měl v krvi 40 % alkoholu (Většina lidí při 38 % umírá.). Tim neměl místo, kde by žil, a tak mu nezbylo než využít nabídky Armády spásy. Jeho problémy s existencí a drogami, mu nakonec pomohl vyřešit Matt Freeman.

V září roku 1991 udělali Matt a Tim něco, co změnilo jejich životy: Založili Rancid. Jejich bubeníkem se stal Brett Reed, Timův spolubydlící ze squatu v jižním Berkeley , který dříve hrál s neznámou kapelou Smog. Vzory Rancid se stali jazz-reggae-punkové kapely jako The Clash, The Ramones, The Jam, The Specials Poprvé se představili někdy okolo Vánoc 1991, když hráli u svého kamaráda v Oaklandu. Poté začali hrát na místních akcích a jejich popularita rostla. V roce 1992 vydali u Lookout! Records svoje první LP. To obsahovalo jen 5 písní např. I'm Not The Only One. Toto vydavatelství později vydává také kompilaci OPERATION IVY. U této firmy vydaly své prvopočiny rovněž kapely jako GREEN DAY nebo AVAIL. V roce 1992 vychází skupině první sedmipalec "Rancid".

Na konci roku 1992 podepsala skupina nahrávací smlouvu s Epitaph. V lednu 1993 začalo nahrávání jejich prvního kompletního alba Rancid (Někdy je uváděné jako Self - Titled). Nahrávání dokončili v polovině roku 1993. Mezitím se skupina také věnovala hledání druhého kytaristy. Tim oslovil i svého přítele Billieho Joe Armstronga z Green Day. (Shoda BJ-ova a Timova příjmení je jen náhoda nejsou příbuzní) Billie nabídku přijal, ale po odehrání jednoho koncertu se rozhodl odejít, protože hraní s Green Day a Rancid současně jej příliš vyčerpávalo.

Současně s těmito událostmi se kytarista Lars Frederiksen, kvůli nespokojenosti se svou skupinou U.K. Subs, pokoušel dostat do nějaké jiné skupiny. Stal se členem Conjones, ale kvůli problémům s alkoholem a drogami byl vyhozen. Poté založil vlastní skupinu Slip, ale ta se zanedlouho rozpadla. Nakonec se ale podařilo a Lars přijal funkci druhého kytaristy a třetího zpěváka v Rancid. Své schopnosti poprvé ukázal na LP Radio, Radio, Radio, které bylo vydáno u Fat Wreck Chords. (Zajímavostí je, že toto vydavatelství patří Fat Mikeovi ze skupiny NOFX a že titulní píseň Radio spolusložil BJ Armstrong z Green Day.) Larsův a Timův dvojhlas se od té doby stal hlavním znakem celkového zvuku jejich hudby.

Na začátku roku 1994 začali Rancid nahrávat své druhé album Let's Go. Toto album nahrané za pouhých necelých 5 dní obsahovalo 23 písní. Po vydání alba popularita Rancid rychle vzrostla. Bylo prodáno téměř milion kopií. Byl také natočen klip k písni Salvation, který se dostal na MTV. RANCID vyjíždějí na americké a později také evropské turné.

Po tomto úspěchu si jich začali všímat větší společnosti A&R/Polygram, Madonna se je snažila získat pro své vydavatelství Maverick, někdo ze Sony si kvůli nim prý i obarvil vlasy na modro. Bylo jim nabízeno mnoho peněz, avšak hoši si užívali svého klidu u Epitaphu. Zkušenosti z této doby jsou zaznamenány v písni Disorder & Disarray.

V roce 1995 bylo vydáno další album - And Out Come The Wolves. Nahrávání trvalo více než 2 měsíce. Bylo vytvořeno 40 písní a na albu se objevilo 19 nejlepších. Písně jsou zajímavé nejen hudebně, ale i textově. Zabývají se např. drogovou problematikou nebo utrpením bezdomovců. Album je prošpikováno vlivy punku, ska a reggae. Přicházejí další lukrativní nabídky, firma Epic dokonce nabízí 1,5 miliónu dolarů. Hoší však přestoupit odmítají.

V roce 1996 se skupina v rámci turné předvedla i na hudebním festivalu Lollapalooza, kde hráli po boku slavných skupin jako je Metallica, Soundgarden a The Ramones. Po skončení turné se kapela věnovala odpočinku. Tim začal v Los Angeles stavět vlastní studio Bloodclot Studios. Fanoušci začali mít obavy z rozpadu kapely, tyto zprávy se objevují rovněž v tisku.

Obavy se naštěstí nepotvrdili a na přelomu června a července 1998 bylo vydáno nové album Life Wonť Wait, které obsahovalo 22 písní hluboce ovlivněných reggae. Na albu, které bylo nahráváno v San Franciscu, Los Angeles (Bloodclot Studios), New Yorku, New Orleans a dokonce i na Jamajce, se podílelo i mnoho jiných hudebníků, jako např. Buju Banton ("Life Won´t Wait" a "Hoover Street"), Dicky Berrett z Mighty Mighty Bosstones ("Cash, Culture And Violence") nebo Roger Miret z AGNOSTIC FRONT ("Something In The World Today").

Dalším albem v řadě je v roce 2000 vydané Rancid 2000, zatím posledním počinem album Indestructible.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama