The Airbags – Broken Symphony

11. listopadu 2006 v 18:55 | verča |  Music

airbags_broken_symphony.jpgKdybyste hledali na české punk-rockové scéně kapelu, která si získala respekt pouze svým koncertováním, The Airbagsby byli ideálním příkladem. Již několik let si kapela získává fanoušky svou kombinací emo-punk-rocku, která na pódiu v jejich podání funguje skvěle. Nyní se The Airbags konečně podívají i mimo klubové prostory, a to do hudebních přehrávačů, kam zamířila jejich debutová deska "Broken Symphony". Konečně tak máme možnost si jejich umění vychutnat i jinde, než v burácejícím klubu.

Hned v úvodu alba do vás pořádně praští "typický" český zvuk. Přiznám se, v tomto směru jsem čekal alespoň mírný pokrok, ten se ale, bohužel, nekoná a jen se potvrzuje, jak si vede česká scéna ve světě. Samotná hudba si ale stojí lépe, což je bezesporu dobře. Už na rok starém EP "For All Of You Who Hold The Fire" vynikal u The Airbags parádní cit pro melodii a ta se ještě ve větší míře promítla i na "Broken Symphony". Hudba to sice vůbec složitá není, jenže u každého songu doplňuje tři základní akordy nádherná kytarová vybrnkávačka, která dělá všech jedenáct kousků jedinečnými. Přidáme-li dávku nejrůznějších doplňků, jako barevné kytarové efekty, doprovodné vokály a především uklidňující, místy až ležérní piáno, ve výsledku dostaneme velmi pohodovou a líbivou porci punk-rocku.

Pokud bychom měli na "Broken Symphony" hledat opravdu vyčnívající článek, pak jsou to nepochybně akustické, nebo alespoň tak znějící, části desky. Talent The Airbags napsat vskutku parádní pomalejší, ale přitom energickou pecku se na albu projeví hned v několika případech. Skladby typu Ocean View nebo Belief I Seek jsou skutečným pohlazením pro uši. A že se nejedná pouze o nějaké průměrné songy, je jasné hned při prvním poslechu.

Mohlo by se zdát, že debutové album The Airbags je opravdu velká pecka, ale pravda je trochu vzdálenější. Největší dírou v plotě je snad nejdůležitější faktor, zpěv. Málokdy se objeví v hlase frontmana nějaká odchylka, větší změna, a jeho podání zní dost nevýrazně, jednotvárně a předvídatelně. Možná i díky tomu, zní jeden song téměř jako druhý. Můžeme oponovat tím, že je dobře když se kapela drží určité linie, v tomto případě jsou však odchylky až moc malé a to není taky dobře. Zajímavější změny se konají jen výjimečně, některé agresivnější věci by mohly mít ještě rychlejší tempo. A to všechno vede k tomu, že deska po čase pomalu ztrácí na síle.

I přes své nedostatky je "Broken Symphony" v naší zemi rozhodně kvalitní tovar a doufejme, že pomůže Pražákům vystoupit ze stínu slavnějších kapel. Ve světě sice tento typ hudby hraje velká spousta kapel i lépe, ale pravděpodobnost, že se tuzemská kapela více prosadí i jinde se blíží k nule a českého příznivce dokáže zlomená symfonie nasytit dostatečně.


The Airbags - Broken Symphony

Hodnocení: 7/10

Vyšlo: 16. 10. 06
Label: Next Page Records

Tracklist:

01. Moon Novel
02. Out There
03. The Smile Company
04. Day We Go
05. Room On Fire
06. Ocean View
07. On The Road
08. Behind The Shelf
09. Light Of Early Morning
10. Belief I Seek
11. Meet You In The Summer
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama