Neopunk neexistuje

21. listopadu 2006 v 19:24 | verča |  Punk

"Neopunk" neexistuje

Lépe řečeno, existuje či spíše existoval…avšak v české žurnalistice se toto slovo bohužel používá jako zcela chybné označení, které má cosi vystihovat…jenže mně není a nikdy nebylo zcela jasno co.

Tento výraz byl krátce používán ve Velké Británii na samém počátku 80. let, kdy se jím z důvodů odlišení označovaly "nové" punkové kapely jako The Exploited, U.K. Subs, English Dogs, Vice Squad, H.D.Q., Uproar, Disorder, G.B.H., One Way System, Discharge, Varukers, Broken Bones a podobně, které nahrazovaly a pomalu vytlačovaly první generaci punk-rockových souborů jako The Damned, Stiff Little Fingers, Buzzcocks, The Clash, X-Ray Spex, The Partisans, Lurkers, Cockney Rejects, Wire nebo Abrassive Wheels. S postupem času se pak logicky zcela vytratil.

Otčímem tohoto slova v českých médiích je jeden hudební žurnalista "odborník", jehož jméno znám, ale nechci ho zostuzovat. Dovolím si i spekulovat jak k tomu došlo - je to typický znak toho, když je "kozel zahradníkem", konkrétně řečeno, když někdo zasvěceně píše o něčem, čemu zhola nerozumí.

Po obrovském komerčním úspěchu alb "Dookie" od Green Day a "Smash" od The Offspring, která vyšla v podstatě ve stejnou dobu, tj. v létě roku 1994, měl onen pán totálně mylný odhad - totiž že se jedná o zcela nový fenomén, představovaný zcela novými kapelami, hrajícími zcela novou hudbu. Bylo to do značné míry způsobeno jedním z typických a velmi smutných znaků české hudební novinařiny, a to tím, že někteří naši hudební pisálci v podstatě informují pouze o tom, co jim podstrčí lokální vydavatelství, a naprosto ignorují dění v tradičních mekkách alternativní rockové scény - v Londýně, New Yorku a Los Angeles.

Onen pán svou teorií o "neopunku" doložil svou totální neznalost oblasti punk-rocku a alternativního rocku vůbec a tím pádem svou absolutní nekompetentnost o daném žánru psát. Milému "neopunkerovi" totiž uniklo, že The Offspring se dali dohromady už v roce 1984, že své první album vydali v roce 1989 a dokonce i to, že v roce 1993 hráli za naprostého nezájmu fundovaně se tvářících médií před 370 lidmi v Praze.

Green Day vznikli v roce 1987, první album na Lookout vydali o tři roky později a už koncem roku 1991 vzali za vděk podlahou obývacího pokoje v břevnovském bytě baskytaristy pražské kapely Kritická Situace, když potřebovali nocleh při přesouvání mezi koncertem v Polsku a následným v Rakousku.

V téže době účinkovala v masově sledovaných televizních shows od Londýna po Norimberk úplně jiná kapela…BAD RELIGION dokázali v témže regionu bez problému vyprodat sportovní arény…jejich první album vyšlo sice už v roce 1982, ale masivního úspěchu dosáhli až koncem osmdesátých let po vydání alb "Suffer" a "No Control".

V USA měl už od konce sedmdesátých let punk-rock své pevné místo a vždycky v něm existovali mega-úspěšní interpreti - po Iggy Popovi a Ramones to byli Social Distortion, Minor Threat, Black Flag a Bad Brains, po nich Circle Jerks, Agnostic Front, 7 Seconds či Uniform Choice následováni Operation Ivy, Pennywise, Vandals, Sick Of It All nebo již zmiňovanými Bad Religion…nikdy nedošlo k žádné pauze, která by mohla být záminkou pro označení něčeho "neopunkem". Vždyť i Dead Kennedys vydali své poslední a pravděpodobně nejlepší řadové album až v roce 1986.

Nesmyslný výraz "neopunk" se bohužel v Čechách velmi vžil, a to i v aktivních nezávislých kruzích…nikde ve světě kromě České republiky se však naštěstí v tomto významu neujal.

Paradoxně největší komerční úspěchy punk-rocku stejně přišly až po přehoupnutí letopočtu do nového milénia - v halách pro tisícovky diváků už nehraje pár, ale doslova desítky skvělých, z punk-rocku vycházejících kapel…styl některých z nich je pro lepší odlišení někdy označován jako POP-PUNK, jiných jako EMO…ale v zásadě patří všechny do jedné základní kategorie. Jsou to např. : Rancid, New Found Glory, Blink 182, Taking Back Sunday, A.F.I., Jimmy Eat World, MxPx, Simple Plan, All-American Rejects, Finch, The Ataris, No FX, Good Charlotte atd. atd. …takže bychom možná měli očekávat, že nějaký chytrák přijde s označením "neo-neopunk"…ale vzhledem k tomu, že současná stylová orientace českých poboček nadnárodních vydavatelství je odlišná, naše hudební média tuto situaci až na malé vyjímky ignorují. Jak typické.

Zajímavé je, že např. v Německu se v posledním roce používá výraz Neopunk pro styl moderních glamově-intelektuálsky-post-punkových kapel typu Robocop Kraus. Internetové domény "neopunk.com", "neopunk.net" a naštěstí i "neopunk.cz" dodnes neexistují…a doufejme, že tomu tak zůstane i do budoucna…

from: ipunk.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pshk pshk | 16. prosince 2006 v 15:44 | Reagovat

nofx a rancid hazet do krabice s goos charlote?? fuck

2 medúzá medúzá | Web | 27. ledna 2007 v 22:16 | Reagovat

na tom ipunku píšou pěkný vobčas pořádný hovadiny x( btw: green day hrávali taky dobře. to ještě nevěděli, že sou předurčený k největšímu punkovýmu omylu světa.

3 punks-ka punks-ka | 14. března 2007 v 10:44 | Reagovat

to je uplna hovadina

4 Filip Filip | E-mail | 27. dubna 2007 v 23:23 | Reagovat

no.... rancid nehazej do komerce.....asi by nebyli moc nadsený kdyby umeli česky

5 nesouhlasiiim nesouhlasiiim | 16. června 2007 v 7:07 | Reagovat

je to pekna kravina, co tu pisete....ten punkovy styl 90. let se jmenuje neopunk, ale existuje i nazev melodicky punk.....a mmchdm mate tu chybu, Green Day vznikli v roce 1986 a Dookie vydali 1.2.1994, ne v lete, jak tu pisete....

6 nesouhlasiiim nesouhlasiiim | 16. června 2007 v 7:09 | Reagovat

........a good charlote nebo simple plan urcite nepatri mezi punkovy kapely, je to popova komercni sracka a s punkem nema nic spolecnyho...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama