Co je to gothic??

10. října 2006 v 17:41 | verča |  Gothic
Co to je gothica?
Tak tomu říkám opravdu dobrá otázka. Pro mě znamená tohle slovo, celkem obrovskou škálu věcí. Hlavně je to
styl života. Způsob, jak se oblékat, líčit, chovat. Jednoduše řečeno způsob jak žít svůj život.
Existuje šílené množství předsudků, které lidé ke gothikům chovají. Možná je to proto, že tento životní styl je pro ně neznámý, a lidé se vždy bojí toho, co neznají. A možná také pro to, že gothici vypadají jinak. Goth lidé se liší od každého průměrného člověka, který jde po ulici.
Je strašně moc mýtů, které se o nás nesou. Například někteří lidé si myslí že uctíváme ďábla. K tomu bych chtěla říct,že znám pár satanistů, kteří se oblékají jako goth, ale jde spíš o vyjímku, protože já osobně k satanistům nepatřím a nikdy nebudu. Mimo to, že je mi jejich "víra" nesympatická, tak s ní nesouhlasím. A většina gothiků v mém okolí je v tom se mnou za jedno. Někteří z nás jsou ve spojení s takzvanými přírodními náboženstvími jako je třeba Wicca, o které koluje také spousta mylných představ, ale hodně z nás se nespojuje s žádnou vírou.
Hodně známé je, že gothici jsou ti, co jsou pořád v depresi. To nepopírám, protože já mívám deprese opravdu hodně často, ale rozhodně to není pravidlem. A to, že žijeme v nereálném světě? Tak to je úplná blbost. Každý z nás občas potřebuje utéct někam pryč u dnešního světa, alespoň trochu si odpočinou…, ale to neznamená, že nestojíme nohama pevně na zemi.
A teď předpojatý názor, že gothici jsou puberťáci v depresích. No dobrá, nepopírám, že většina gothiků patří k mladším generacím. Já si myslím, že je to pro to, že lidé z této generace mají více kuráže než starší. Ale jinak je to naprostý nesmysl. Znám gothiky, kteří už mají své rodiny, a vychovávají děti, nebo o sobě už bych taky zrovna netvrdila, že jsem puberťák.
Ale odpověď na otázku, co to je doopravdy gothic, dobrá, jak už jsem před tím řekla, pro mě je to styl života ve kterém můžu být sama sebou. Nemusím se přetvařovat a dělat ze sebe něco, co nejsem. Jde o to dělat všechno pro to, aby se člověk cítil dobře, ale zase bez působení nepříjemností ostatním, aby někoho nenapadlo provést nějakou s prominutím debilitu a pak tvrdit, že on je gothik a že to k tomu patří, protože takhle vznikají ty ujeté pověry o nás, i když lidé, co ty hovadiny dělají nemají s goth vůbec nic společného.
A co je pro mě cítit se dobře? Tak za prvé nosit věci v kterých se cítím dobře. To znamená, že všechno moje oblečení má černou barvu a občas si oblékám gothické oblečení, nosím určité šperky (doplňky), mé vlasy jsou obarvené na černo, a používám černo-bílý make-up. (Což samozřejmě není podmínkou, ale gothici se prostě nejlépe cítí v černé barvě.) Za druhé, nestarám se, co ostatní lidé říkají na můj vzhled, i když musím přiznat, že poznámky rodinných příslušníků stylu: "Zas vypadáš jak upír" nebo "kdy se přestaneš strojit do toho zoombie stylu" či hodnocení malých dětí v podobě "čarodějnice, mami já se bojím" občas ignorovat nejde, ale já je beru spíš jako poklonu :).
Jsou zde i další charakteristické rysy pro goth. Zejména, že hodně z nás je velmi kreativních. Například věřte nevěřte, ale ty naše deprese se dají celkem často skvěle využít při skládání básní, psaní písní, nebo příběhů, malování…
" Goth je schopnost najít umění tam, kde se zdá, že chybí; najít světlo v temnotě
a přijmout celou jeho podstatu…"
Jennifer Mason
Taky se hodně lišíme v tom, že přemýšlíme o životě a smrti. Smrt pro nás není tabu, jako pro ostatní, bereme ji za součást života. A jak už jsem naznačila, to co k goth opravdu patří je černá barva. Můžeš ji najít absolutně všude, v oblečení, barvě vlasů, make-upu, doplňky v bytech…I když je možné vidět i barvy jako je purpurová, rudá, temně modrá nebo temně zelená.
Většina gothiků jsou noční živly, třeba že se nevyhýbají kostelům a nespí v rakvích (i když někteří ano), aby se cítili pohodlně. Většina má práci a rodinu. Jestliže je to možné, oblékají se tak, jak se cítí, ale často to není možné v pracovní době (většinou jsou aspoň pokud je to možné v černé barvě). Většina má možnost se do gothického oblečení, ve kterém se cítí dobře, obléct na festivalech a koncertech. Atmosféra je tam vždy velice přátelská, nikdo nevypadá "divně", nikdo není překvapen jak "neobyčejně" každý vypadá.
Gothici mají jednu úžasnou vlastnost, a to že příjmou člověka takového jaký je. Nikdo se v jejich společnosti nemusí přetvařovat. Většina goth jsou vnímaví a nikoho neodsuzují podle toho jak vypadá, co má na sobě…
Párkrát už se mi stalo, že se mne lidi ptali: "A jak se vlastně můžu stát goth?" To je další věru zajímavá otázka. Podle mě není žádný návod "Goth snadno a rychle". Já osobně si myslím, že goth se lidé už rodí. Alespoň v myšlenkovém směru. A potom už není nic těžkého přizpůsobit se goth stylu vizuálně…
Pokud si chcete přečíst i nějaké jiné názory o gotické kultuře, prosím…
Doporučuji tento článek, moc zajímavě napsán… http://www.biogallery.cz/bg-magazine/style_gothic.phtml
S tímhle tím moc nesouhlasím, ale člověk to může brát různě… http://sanctuary.mysteria.cz/rs2/?text=3-goticka-kultura-goth
Pokud někdo zvládá angličtinu…. http://blood-dance.net/goth/origins.html
Thanx:http://dcerysatanovy.blog.cz


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Páji Páji | 3. prosince 2006 v 15:30 | Reagovat

WOW!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama